Zbog čega je dobro stvarati korisne navike?

NIKO SE NAUČEN NIJE RODIO

Zašto su neka deca (odrasli) uspešnija, zadovoljnija, srećnija i ispunjenija od druge dece?

Ovo je pitanje koje sebi postavi skoro svaki roditelj. Ja sam jedan od njih. Čitajući i proučavajući ovu temu došla sam do zaključka da su ta deca naučila da svakodnevno imaju korisne navike koje im donose odlične rezultate.

Korisne navike se stiču svakodnevnim ponavljenjem

 Ponavljamo, ponavljamo, ponavljamo određenu radnju dok nam ona ne postane navika. Odličan primer za to je pranje zuba. Dete svaki dan pere zube ujutru i uveče i vremenom mu to postaje navika da čak više i ne razmišlja o tome, jer je pranje zuba već postalo deo njegove jutarnje i večernje rutine.

Navike se dele na loše i dobre. Razlika je u tome što od loših navika, koje se stiču brže, deca nemaju nikakve koristi, već samo štete, dok usvajanjem dobrih navika mogu imati višestruke koristi.

 Deca mogu poboljšati uspeh u školi – ukoliko steknu naviku svakodnevnog učenja, mogu biti omiljeni u društvu – ukoliko steknu naviku lepog ponašanja i kvalitetnog  komuniciranja, mogu biti zadovoljni sobom – ukoliko steknu naviku da teže ka ličnom i profesionalnom razvoju.  Deca, kao i odrasli, mogu izgraditi kvalitetan život ukoliko steknu naviku da teže ka kvalitetu u svemu, tako što će razviti samokritički stav i neće pristajati na manje.

 Ovde konkretno mislim na kvalitet u učenju, kvalitet u međuljudskim odnosima, na težnji ka kvalitetu u svemu što radimo. Da bismo to postigli moramo i sami verovati da taj kvalitet možemo da pružimo da bismo ga i primili.

Navike se stiču svakodnevnim ponavljanjem jedne iste radnje koju želimo da naučimo

Ako dete želi da postane dobro u nečemu i mi roditelji želimo da mu pomognemo da postigne visoke rezultate, jedini način da mu pomognemo je da mu objasnimo da će svakodnevnim ponavljanjem steći naviku vežbanja i u 99% slučajeva rezultati će biti vrhunski.

Da me pogrešno neko ne shvati, ne možemo detetu na silu nametnuti naviku npr. treniranja nekog sporta ukoliko samo dete nema želju za time.

Kako se stvaraju korisne navike?

  • formiranjem
  • usvajanjem

Ono što je ohrabrujuće jeste da za usvajanje korisne navike nikada nije kasno

 Verujem da svako u svom okruženju ima bar jednog poznanika koji je u kasnijem životnom dobu usvojio nove navike koje su mu poboljšale društveni i socijalni život, pomogle mu da bude zdraviji i da intelektualno napreduje.

Usvajanje navika nije podjednako intezivno u svakom uzrastu. Svako dete usvoji još u najmlađem uzrastu životno – praktične navike: pranje zuba, higijena pre i posle spavanja i dr.

Ukoliko mogu da usvoje takve vrste navika, mogu usvojiti i ostale korisne navike kao sto su: lepo ponašanje, kultura komunikacije, svakodnevna edukacija, redovni treninzi, stvaranje dobrih odnosa, pozitivno razmišljanje, ili bilo kakve druge korisne radnje koje dete (čoveka) čine zadovoljnim.

 Kod dece tinejdž uzrasta koja žele da promene neke loše u dobre navike, taj proces može ići malo teže, iz razloga što su se loše navike koristile određeni period. Iskustva pokazuju da se loše navike teže izbacuju i zbog toga je deci potrebna konstantna podrška roditelja.

Za uvođenje bilo kakvih navika kod dece potrebna je podška roditelja, a ponekad i model ponašanja tog istog roditelja. Deca ne mogu poštovati pravila koja mi sami (odrasli) ne poštujemo.

“Odluka da usvojimo korisne navike nije dovoljna, potrebno je odmah krenuti u akciju.”

Da bismo uveli neku korisnu naviku, prvo moramo da objasnimo sebi šta je to što želimo da bude drugačije.

Razlikujemo:

  • radne navike (učenje, čitanje)
  • higijenske navike
  • druge korisne navike  (lični i profesionalni razvoj, rekreativne navike, maniri lepog ponašanja…)

45% našeg dana čine navike, one su kamen temeljac u našem životu. Ako je taj temelj većinom satkan od loših navika (dosada, umanjena želja za akcijom, za učenjem, za stvaranjem boljeg života), logično je da nećemo biti ispunjeni i zadovoljni sobom.

Vreme teče pa teče, godine prolaze. Na nama je da odaberemo da li će nam to vreme prolaziti kvalitetno ili nekvalitetno.

Navike se stiču svakodnevnim ponavljanjem radnje koju želimo da usvojimo.

Autor teksta: Bojana Stanković

Ukoliko imate nekih pitanja na ovu temu, možete mi pisati na mejl: edurazvoj@gmail.com

Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravima. Za korišćenje delova teksta, potrebno je da nas kontaktirate putem mejla: edurazvoj@gmail.com