Zašto je poremećaj koncentracije kod dece sve učestaliji?

Poremećaj koncentracije, od koga svi patimo u digitalnom dobu, nastaje zbog preterane izloženosti digitalnim uređajima i postaje sve češći problem koji utiče na akademski uspeh, razvoj socijalnih veština i opšti razvoj dece. Poremećaj koncentracije se može manifestovati kroz igranje i učenje, uključujući nemogućnost fokusiranja na zadatke, gubljenje pažnje i teškoće da se dete koncentriše na određenu aktivnost.

Razlozi zbog koji dolazi do poremećaja koncentracije kod dece

Postoje razni faktori zbog kojih dolazi do poremećaja pažnje. Jedan od dominantnijih jeste tehnologija, tačnije, preterana izloženost ekranima, video igricama i mobilnim telefonima. Mnogo beskorisno – korisnih senzornih informacija utiče na smanjnje sposobnosti koncentracije kod dece.

Sadržaji su psihološko dizajnirani tako da teraju decu da nesvesno provode više vremena ispred ekrana što često dovodi do kasnijeg odlaženja na spavanje. Sve to zajedno proizvodi nesanicu koja ometa decu da se koncentrišu na važne aktivnosti. Deca postaju razdražljivija, umornija, nezadovoljnija, što sve skupa utiče na njihovo emocionalno stanje iz koga proizilaze lošiji rezultati u školi ili drugim aktivnostima. Kao krajnja posledica toga kod dece se javlja ankcioznost, strahovi i depresija.

Kako pomoći deci da održavaju koncentraciju?

Ograničiti vreme ispred ekrana – roditelji, staratelji i drugi koji su odgovorni za decu, moraju postaviti granice u vremenskom ograničenju ispred ekrana, telefona ili video igrica.

Održavanje zdravih navika spavanja: minminun 2 sata pre ponoći odlazak u krevet i nikako pre spavanja koristiti tehnologiju, jer će dete mnogo teže zaspati.

Rasteretiti dete od mnoštva vanškolskih aktivnosti. Preopterećeno dete ne može da se fokusira na važne aktivnosti. U želji da sve postigne i zadovolji potrebe roditelja, dete može da sagori, i emocionalno i mentalno. Osluškivati želje i podsticati interesovanja dece za aktivnosti koje rado pohađaju.

Zajednička saradnja između škole i roditelja – u današnje digitalno doba je itekako neophodna saradnja i podrška sa obe strane, kako bi i jedna i druga strana primenjivale iste tehnike i metode, kako bi zajedničkim trudom pomogli detetu da ostane fokusirano na aktivnosti.

Sve ovo navedeno predstavlja izazov koji zahteva svest i angažovanje svih relevantnih strana: roditelja, škole i dece.

Navedenom kombinacijom: ograničenje vremena, zdrave navike, rasterećenost od obaveza i podrška okoline, može uticati na poboljšanje razvoja koncentracionih veština kod dece kako bi postigli uspeh u školi i životu.

Za više informacija možete mi pisati na mejl edurazvoj@gmail.com i posetite sajt www.fondacijabezbednostdeceonline.com

Autor teksta: Bojana Stanković

Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravima (Bojana Stanković). Za korišćenje delova teksta, potrebno je da nas kontaktirate putem mejla: edurazvoj@gmail.com

logo-institut-edepa