Kakve probleme deci može doneti nerazvijena emocionalna inteligencija?

Da li ste se nekad zapitali zbog čega je toliko važna emocionalna inteligencija i koliko ona utiče na kvalitet života dece (čoveka)?

Istraživanja su dokazala da je za uspeh (škola, posao, porodica, društvo) i sreću deteta (čoveka), potrebno od 10 do 25% IQ-a, a ostalo čine drugi faktori. Najvažniji među njima je EQ (emocionalna inteligencija).

Ljubav i podrška su osnov za razvoj emocionalne inteligencije i razvoj srećnog i uspešnog deteta.

U mnogim svetskim kompanijama postoje različiti testovi koji se koriste pri zapošljavanju novih kadrova. Oni kandidati čiji rezultati pokažu da imaju visok EQ, imaju veće mogućnosti da budu na visokim položajima i konstantnog unapređivanja.

Dok sam radila istraživanja na ovu temu, pitala sam se zašto je to tako, a objašnjenje je veoma jednostavno. Naime, svakoj kompaniji su međuljudski odnosi, timski rad, osećaj pripadnosti kolektivu, ljubav prema poslu, važniji od samog znanja i umeća, jer su to mnogo korisniji faktori za napredak kompanije i razvoj zaposlenih.

Kada kažemo emocionalna inteligencija, pre svega mislimo na:

  • sposobnost da se saosećamo sa drugima  
  • sposobnost da kontrolišemo sopstvene emocije, kao i na
  • uspešnost u stvaranju dobrih odnosa.

Emocionalnu inteligenciju čini skup više sposobnosti

(empatija, samokontrola, samouverenost, samomotivacija i samopouzdanje).

Deca sa razvijenim EQ su sigurnija u sebe jer su naučila da kontrolišu sopstvene emocije. Uspešna kontrola sopstvenih emocija će im omogućiti da se lakše izbore sa svim preprekama na koje će nailaziti u životu.

Tek kada nauče da savladaju strah i bes, deca postaju motivisane ličnosti

Emocionalna inteligencija nije genetski određena. Najintenzivnije se razvija kod dece najranijeg uzrasta, ali se može razvijati i jačati i u kasnijem uzrasnom dobu, samo što je tada znatno teže promeniti neke već usvojene navike.

emocionalna-inteligencija-kod-dece

Najveći uticaj na razvoj EQ imaju roditelji (staratelji) dece. Značaj EQ-a se ogleda u svakodnevnoj otvorenoj komunikaciji roditelja i deteta o emocijama. Potrebno je razgovarati sa detetom o sopstvenim i tuđim emocijama (bes, tuga, sreća, ljubomora) da bi dete moglo da nauči da prepozna navedena emocionalna stanja.

Na emocije deteta potrebno je reagovati odmereno, utešiti ga kada plače i zagrliti ga kada je tužno. U nekim situacijama (npr. svađa između dvoje dece), ne treba reagovati odmah, već dati priliku da se deca sama izbore sa svojim emocijama i konfliktima.

U drugim situacijama je potrebno reagovati odmah jer ukoliko je dete opterećeno nekim emocionalnim pritiskom i ne zna kako da savlada tu emociju, treba reagovati i razgovarati sa detetom o tome šta ga tišti. Ako je mozak pod opterećenjem, dete neće biti u stanju da radi bilo šta korisno.

Značaj emocionalne inteligencije kod dece

Razvijanjem EQ-a podstičemo decu da nauče da izraze svoja osećanja i razumeju tuđa, da uspostave odnos sa drugima i postanu svesni njihovih različitosti, da razumeju da postoje drugačija mišljenja, tj. da i tuđe mišljenje može biti tačno.

Kako prepoznati nedostatak razvijene Emocionalne inteligencije?

Ona deca koja su lišena emocionalne inteligencije su teže prihvaćena u društvu, usamljena su i često neuspešna u školi, tj. nesrećna su.

Ako deca ne nauče da kontrolišu i kanališu svoju ljutnju i bes, kasnije će biti izložena riziku od kardiovaskularnih oboljenja, hipertenzije i infarkta miokarda.

Danas deca većinu svog vremena provode za računarima i imaju sve veći IQ (veći čak i od svojih roditelja), ali im je emocionalna inteligencija nerazvijena. Današnja deca zbog toga postaju impulsivna, anksiozna, neurotična, asocijalna i teško kontrolišu agresiju.

Zbog svega toga je potrebno da deci pomognemo da razviju svoju emocionalnu inteligenciju. Sa visoko razvijenom emocionalnom inteligencijom, lakše će se snalaziti u okviru kolektiva (vrtić, škola), lakše će podnositi sve životne promene, kroz život će graditi stabilne veze i lakše će izlaziti na kraj sa problemima.

Dete sa razvijenom emocionalnom inteligencijom, gradiće čvrste i kvalitetne odnose i lakše će krčiti sebi put ka uspehu i sreći

Pokušajte baš sada da prepoznate da li je razvijena i na kom nivou je emocionalna inteligencija vašeg deteta. Ako ustanovite da nije na visokom nivou, ne brinite, nije kasno, ali počnite odmah da se time bavite.

Autor teksta: Bojana Stanković

Detaljnije i dosta opširnije o ovoj temi možete pročitati u knjizi “Deca uče od nas”.

Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravima. Za korišćenje delova teksta, potrebno je da nas kontaktirate putem mejla: edurazvoj@gmail.com