Saznajte koji je tip ličnosti Vaše dete i koji način mu najviše odgovara za učenje

Svako dete je individua za sebe i na sebi svojstven način prima, obrađuje i pruža informacije. Iz iskustva znamo da se ne mogu sva deca na isti način umiriti, motivisati, podstaći, vaspitati. Zašto je to tako? Zbog toga što različiti tipovi ličnosti kojima deca pripadaju, zahtevaju da sa njima uskladimo način na koji se ponašamo prema svom detetu, kao i način na koji ga vaspitavamo.

Različiti tipovi ličnosti zahtevaju različite pristupe

Postoje: vizuelni, auditivni i kinestetički tipovi ličnosti. U zavisnosti od toga na koji način razmišljamo i primamo informacije, postoje različiti stilovi učenja: neki uče pomoću slika, drugi informacije lakše pamte pomoću zvukova i muzike, dok neki najlakše pamte radeći nešto, tj. prolazeći kroz iskustvo.

Da biste pomogli detetu da na lakši način prima informacije tj. uči, od velike pomoći će Vam biti da saznate kojem tipu ličnosti pripada Vaše dete.

Što ranije shvatimo koji tip ličnosti je naše dete, moći ćemo da mu pomognemo da lakše prima informacije tj. da lakše nauči da uči

Koji je tip vaše dete?

  • vizuelac
  • auditivac
  • kinestetičar

Vizuelni tip

Odlike vizuelnog tipa  – oni razmišljaju primarno u slikama, tj. najlakše pamte kada vide to što treba da zapamte. Vizuelni tip čak i ljubav doživljava tako što mora da vidi, same reči mu skoro pa i ništa ne znače bez propratnog vizuelnog materijala. Vizuelni tip karakteriše brzina govora, većina njih ima dublji glas, a detalji su im veoma važni. U komunikaciji sa drugima, zapažaju izraze lica i govor tela.

Kako pomoći detetu vizuelnog tipa da lakše uči?

 Deca vizuelci uče gledajući, zbog toga je važno da gradivo, koje treba da nauče, podele i podvlače flomasterima, tako da svaki bitan odlomak koji treba da se nauči bude podvučen drugom bojom flomastera. Na primer, lakše će zapamtiti ako im je glavni deo podvučen plavom bojom, manje bitan deo žutom bojom i svaki naredni deo nekom drugom bojom. Na taj način će ih boje kojima su podvuceni određeni segmenti, asocirati na određeni sadržaj. U uspešnijem učenju, vizuelcima može pomoći crtanje dijagrama, grafikona, različitih crteža, gledanje filmova. Mape uma su takođe od pomoći da vizuelni tipovi dece nauče neko gradivo. Učenje napamet, kao stil učenja, im nikako ne odgovara. Ponavljanjem gradiva bez dubljeg razumevanja, dete vizuelac će teže pamtiti, a i to sto je zapamtilo će biti kratkoročno zadržano u pamćenju, taman toliko dok se dobije ocena.

Auditivni tip

Odlike auditivnog tipa  – Auditivni tip stvarnost doživljava uglavnom putem čula sluha. Voli zvukove i određene situacije pamti po zvukovima. Ovaj tip ličnosti pokazuje i prima ljubav verbalno. Auditivci više vole da razgovaraju nego da se dopisuju i razmenjuju poruke. Oni moraju da čuju da bi zapamtili. Govore sporije od vizuelaca jer im je potrebno vreme da nađu pravu reč za ono što žele da kažu. Često zbog toga nerviraju vizuelce.

Kako pomoći detetu auditivnog tipa da lakše uči?

Deca auditivci najbolje uče slušajući. Oni vole da čitaju naglas i lakše uče kada sebi prepričaju ono što su pročitali. Auditivci ne vole da podvlače tekst koji uče i da prepisuju u svesku, jednostavno vole da slušaju predavanja, tako najbolje primaju informacije. Ako je predavač vizuelac i predaje tako što crta i objašnjava pokazujući određene slike, dete, koje je auditivnog tipa, neće se dobro snaći na tom predavanju. Naš obrazovni sistem u kome se radi po principu: učitelj predaje-dete sluša, najviše odgovara ovom tipu ličnosti dece. Auditivci vole da uče u društvu, sa prijateljima. Najprijatnije se osećaju i najproduktivnije uče u prostoru u kome nema buke, jer vole sami sebi da stvore prijatnu atmosferu sa zvukovima koje će sami odabrati, ili će umesto toga čitati naglas.

Kinestetički tip

Odlike kinestetičkog tipa – ovaj tip ličnosti je veoma osećajan jer razmišlja prvenstveno koristeći osećanja i informacije najviše prima putem emocija. Često u komunikaciji sa drugima kinestetičari imaju potrebu da dodiruju osobu sa kojom pričaju. Uživaju u sportu i vole da budu u pokretu. Zbog toga im je veoma teško da sede i slušaju predavanja, a kretanje im pomaže da održe pažnju.

Kako pomoći detetu kinestetičkog tipa da lakše uči?

Naš obrazovni sistem je najteži za ovaj tip ličnosti. Mozak nije jedini koji prima informacije, već telo i mozak moraju da budu usklađeni kada je učenje u pitanju. Zbog toga je kinestetičkom tipu lakše da uči kada je u pokretu, jer aktiviranjem svih čula mnogo bolje pamte. Deca kinestetičkog tipa ličnosti, često postanu veoma dobri sportisti. Kinestetičari bolje uče kada prave češće pauze i prija im kada imaju mogućnost da menjaju prostoriju za učenje. Kada im se neko gradivo objasni uz pomoć što više primera, savladavanje tog gradiva ne predstavlja teškoću.

Upoznajući svoje dete, ono što voli, ka čemu ima sklonosti, na koji način upoznaje svet oko sebe, lakše ćemo u njemu probuditi radoznalost, interesovanje za školu i ljubav prema učenju.

Autor teksta: Bojana Stanković

Ukoliko imate nekih pitanja na ovu temu, možete mi pisati na mejl: edurazvoj@gmail.com

Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravima. Za korišćenje delova teksta, potrebno je da nas kontaktirate putem mejla: edurazvoj@gmail.com