Ukoliko pomognemo detetu da razvije samopouzdanje, 50% smo mu već pomogli da lakše krči sebi put ka uspehu.
Svako dete se rodi bez lične samopercepcije, tj. ono ne poseduje osećaj vrednosti o sebi. Zbog toga su porodica i okolina, u kojoj se dete svakodnevno nalazi, ključni faktori u razvijanju njegovog samopouzdanja.
Samopouzdanje se gradi znanjem, a znanje se stiče tako što se uče određene sfere interesovanja
Za izgradnju unutrašnjeg osećaja vladanja sobom, porodica je temelj.
Ukoliko roditelj primeti da je njegovo dete stidljivo, nesigurno u sebe, da lako odustaje, teško donosi odluke kao i da je preosetljivo na kritike, on mora da osvesti da njegovo dete nema izgradjenu veru u sebe i svoje sposobnosti, tj. da nema samopouzdanja.
Previše strogi roditelji, koji često kažnjavaju decu i postavljaju nerealne zahteve, kod svoje dece će samo podstaći nesigurnost. Deca su osetljiva na grubost roditelja. Zato čak i kada se ljutite na svoje dete i kritikujete ga zbog nečega što je uradilo, dete mora da oseti da je voljeno i pored dobijene kritike. Zbog toga je potrebno da pomognete detetu da razvije osećaj da ga bezuslovno volite.
S druge strane, ni česte pohvale im neće pomoći da razviju osećaj samopouzdanja. Decu ne treba hvaliti za ono što bi ona ionako trebalo da urade, npr. da operu zube pre spavanja ili da skupe igračke kada završe sa igrom… Ako za svaku sitnicu koju urade dobiju pohvalu, deca neće umeti da prepoznaju kada su zaista za svoj trud zaslužili reči hvale. Nesigurna u sebe će biti i deca čiji su roditelji nezainteresovani i hladni, tj. odsutni. Posvetite svom detetu pažnju, potrudite se da vreme koje provodite zajedno bude kvalitetno i da prija i Vama i njemu.
Deci ne treba nametati tuđe mišljenje, već im pomoći da razvijaju sopstveno mišljenje i sopstvene vrednosti
Roditelji ne bi trebalo da porede svoju decu sa drugom decom, jer ona treba da nauče da se porede sa samim sobom i da uživaju u svojoj autentičnosti, u onome u čemu iskaču iz kalupa. Moramo pomoći detetu da zavoli “sopstveno ja”.
Definicija samopouzdanja: koliko vrednujemo i volimo sebe.
Vera u sebe je ključ uspeha
Pored podrške, ljubavi i svakodnevnih zagrljaja moramo deci omogućiti da se oprobaju i iskažu u različitim aktivnostima. Deca će na taj način otkriti ono u čemu su dobra, doživeti uspeh i uživati u tom osećaju. Čak i ako ne postignu uspeh, podržite ih, nagradite njihov trud i rad, rezultati će već doći.
Roditelji bi trebalo da daju deci da sama odlučuju o nekim stvarima jer će tako vremenom steći poverenje u svoje procene. Najbolja varijanta je detetu dati da samo bira između dve ili tri opcije, npr. kojom bojom okrečiti njegovu sobu ili koji ranac želi da mu se kupi za školu… Ono što bi takođe trebalo prepustiti deci jeste da sama otklanjaju prepreke na koje naiđu i da se sama nose sa njima.
Većina institucija koja se direktno ili indirektno bavi našom decom, takođe mogu doprineti razvoju samopuzdanja. Ipak, ukoliko dete ima loš odnos sa učiteljem, vaspitačem, trenerom, to može uticati na nerazvijanje samopouzdanja.
Razvijeno samopouzdanje kod dece može doneti dobar uspeh u školi, dobru komunikaciju sa okolinom i dobre izbore u životu
Deca koja nauče da razvijaju samopuzdanje (uz podršku roditelja), su češće nasmejana, vesela i ta deca imaju pozitivniji pogled na svet. Da bi sama deca uspela da razviju osećaj sigurnosti i pripadnosti, potrebno je napraviti toplu atmosferu u domu, sigurnu bazu.
Autor teksta: Bojana Stanković
Ukoliko imate nekih pitanja na ovu temu, možete mi pisati na mejl: edurazvoj@gmail.com
Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravima. Za korišćenje delova teksta, potrebno je da nas kontaktirate putem mejla: edurazvoj@gmail.com